Kao što ste vjerovatno upoznati jučer je Vijeće ministara na svojoj 65 sjednici donijelo odluku o visini osnovice za plate za 2025 godinu i ona iznosi 631 KM, te će se primjenjivati od dana donošenja budžeta za 2025 na što ćemo prema ranijim iskustvima vjerovatno pričekati. Takođe ste upoznati da su sva tri sindikata 12.11.2024 godine uputili zajednički DOPIS u kojem se traži da osnovica za 2025 godinu bude 680 KM s obzirom na inflaciju i enormna poskupljenja, što je očito izignorisano. Ova osnovica će opet donijeti značajna finansijska poboljšanja onima sa većim koeficijentima i minorna ona sa najmanjim, što je van svake pameti i trebalo bi da bude obrnuto. S tim u vezi sindikati su odmah danas uputili saopštenje prema medijma u kojem stoji…..
“Savjet ministara Bosne i Hercegovine (BiH) donio je Odluku o visini osnovice za obračun plata za 2025. godinu, koja iznosi 631,5 KM, što predstavlja povećanje od 31,5 KM u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, ovo povećanje samo ispunjava zakonski minimum, što znači da zaposleni na nivou zajedničkih institucija BiH i dalje neće ostvariti adekvatan napredak u odnosu na svoje kolege na drugim nivoima vlasti. Sindikalni zahtjevi, koji su tražili osnovicu od 680 KM, nisu ispunjeni, što izaziva opravdane frustracije među radnicima.
Povećanje osnovice koje je donio Savjet ministara, premda je zakonski nužno, ne može se smatrati stvarnim poboljšanjem životnog standarda zaposlenih. Zakonski minimum koji je postavljen kao osnovica za obračun plata odražava tek minimalne zahtjeve, dok su zahtjevi sindikata na nivou institucija BiH imali za cilj osiguranje pravičnije nadoknade za radnike, s obzirom na inflaciju, troškove života i povećane zahtjeve za boljim uslovima rada. Nažalost, vlasti na nivou zajedničkih institucija BiH nisu usvojile mjere koje bi adekvatno odražavale potrebe zaposlenih, čime se ponovo ignoriše važnost prava radnika na poštenu naknadu za njihov rad.
Iako je odluka Savjeta ministara BiH donesena, ona neće odmah rezultirati većim platama za zaposlene, jer nova osnovica neće biti primenjena dok Budžet za 2025. godinu ne bude usvojen. Nažalost, prema dosadašnjim iskustvima, posljednji budžet koji je usvojen blagovremeno, bio je budžet za 2016. godinu, te izražavamo bojazan da se osnovica za obračun plate neće početi primjenjivati od januara 2025. godine, već znatno kasnije. Na ovaj način značajno se ugrožavaju prava radnika i stabilnost njihovih prihoda.
Prava radnika na redovnu i dostojanstvenu isplatu plata, kao i na odgovarajući životni standard, trebaju biti prioritet svih institucija. U ovom kontekstu, nužno je prepoznati da svaki odloženi iskorak u ostvarivanju radničkih prava direktno utiče na kvalitet života radnika, njihove obaveze prema porodicama i opštu ekonomsku sigurnost. Zakonski minimum za osnovicu plate ne bi trebalo smatrati dovoljnim za radnike koji zaista doprinose funkcionisanju zajedničkih institucija BiH, već bi trebali biti osigurani uslovi za plate koje će odgovarati rastu životnih troškova i unapređenju njihovih radnih uslova.
Sindikalni zahtjevi za povećanjem osnovice na 680 KM nisu samo statistički broj, već predstavljaju odraz nužnosti za poboljšanjem prava radnika na fer i pošteno plaćanje za njihov rad. Ukoliko se ova prava ne poštuju, ne samo da se krši osnovno radničko pravo na poštenu naknadu, već se i podriva povjerenje radnika u institucije koje bi trebalo da štite njihove interese. Ovdje nije reč samo o finansijskim sredstvima, već o osnovnoj pravdi koja bi trebalo da bude temelj svakog sistema, uključujući i radni.
S obzirom na sve izazove i neizvjesnosti u vezi sa usvajanjem Budžeta, pozivamo sve nadležne institucije, uključujući Fiskalni savjet, Ministarstvo finansija i trezora, Savjet ministara BiH, Predsjedništvo BiH i Parlamentarnu skupštinu BiH, da preduzmu hitne i odgovorne korake kako bi Budžet za 2025. godinu bio usvojen na vrijeme. Samo na taj način mogu se osigurati dostojanstvene plate za zaposlene i ispuniti osnovna radnička prava koja, nažalost, često ostaju zanemarena. U suprotnom, radnici na nivou institucija BiH biće prinuđeni da nastave da rade uz neadekvatnu kompenzaciju za svoj trud, što neće samo ugroziti njihov ekonomski položaj, već i njihovu motivaciju i povjerenje u institucije koje bi trebalo da garantuju njihova prava”
Tri sindikata na nivou Institucija BiH su poslali urgentni dopias za ubrzavanje potpisivanja Kolektivnog ugovora i što hitnije donošenje budžeta za sljedeću godinu sa novom osnovicom. Dopis možete pročitati OVDJE ili ispod teksta:
SDSZ, sindikat policije i sindikat UIO uputili su 25.10.2024 godine zajednicki zahtjev za jednokratnu pomoć zaposlenima u Institucijama BiH. Dopis možete pročitati ili u PRILOGU ili ispod teksta.
Upravni odbor Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u Institucijama Bosne i Hercegovine na vanrednoj sjednici je donio odluku o uplati novčane pomoći u iznosu od 10.000 KM Udruženju “Pomozi.ba”, koja će biti usmjerena Opštini Jablanici. Ova donacija ima za cilj pružiti pomoći ljudima koji su u trenutku ostali bez osnovnih sredstava za život, suočeni sa posljedicama razorne prirodne nepogode. U duhu humanosti i solidarnosti, Sindikat prepoznaje važnost pomaganja onima kojima je najpotrebnije. Vrijeme u kojem živimo podsjeća nas na to da zajedničkim naporima možemo stvoriti bolje uslove za sve, a pomaganje drugima je temelj našeg rada i vrijednosti koje dijelimo. Pozivamo i sve članove i građane koji žele doprinijeti ovoj plemenitoj akciji da to učine pozivom na broj 17039 ili putem uplata na račune organizacije Pomozi.ba.
Ujedinjeni u humanosti, zajedno možemo postići više.
Završeni su zakonski definisani šestomjesečni pregovori između predstavnika Vijeća ministara BiH sa jedne strane i predstavnika Samostalnog sinidkata državnih službenika i zaposlenika, sindikata policije i sindikata uprave za indirektno oporezivanje sa druge strane. Napravljena je finalna verzija Kolektivnog ugovora za koju Vijeće ministara ima dva mjeseca da odgovori s tim da će vjerovatno radi kolektivnih godišnjih odmora taj rok biti produžen za jedan mjesec.
U prilogu možete pročitati finalnu verziju Kolektivnog ugovora OVDJE